Cumartesi, Mart 28, 2015

Sercanla Yeni Bir Şal

En sonunda uzun zamandır hayalini kurduğum gibi tığ işi bir şala başladım. Model bulundu ve herzamanki gibi Sercandan fikirleşildi, bumu bumu, hangi ip olsa daha iyi olur vs. ama bu sefer değişiklik olsun diye Sercanımla başlayıp beraber örmeye karar verdik. Model ortak kararımızdı, uzun zaman önce internette gezerken bulduğum bi model, tabi benim bildiğimi sercanın bilmemesine imkan yok ve hatta benim bulduğum yerde modelin şeması daha bulanıktı, dur ben sana daha net olanını göndereyim dedi:)) ve şalı örmeye başladık...

Şimdilik ilk şema bitti darısı ikinci ve üçüncünün başına.


Şalımızın bitince görüneceği şekli ise aşağıda..


Umarım bitince bu kadar güzel görünür. Çok bilindik bir modeldir belki ama ben bulduğum haliyle şemalarını eklemek istiyorum..

1. şema


2. şema (sadece üstteki küçük bölüm, alttaki parça başka modele ait)

3. ve son şema

çok yakın zamanda bitirip eklerim son halini diye düşünüyorum çünkü örmesi gerçekten çok zevkli ve herkese tavsiye ederim...

Perşembe, Mart 26, 2015

''Sonunda Bitti'' :)

Selam millet... İlginç bir başlık oldu sanırım:) Hemen açıklama yapayım, hatırlarsanız geçen kaç yazımda elimdeki lokken şalı bitirmeye çalışıyordum ve neden bilmiyorum bugüne kadar ördüğüm en zor iş oldu. Hatta abartıp ben örgüyü hayatımdan çıkarıyorum deme noktasına geldim nerdeyse :) Aslında bir önceki lokkeni çok hevesle ve çok kısa bir zaman diliminde örmüştüm, bunu bende anlamadım neden böyle oldu. Sanırım kafamda yapmak istediğim en az bir milyon proje varken rica üstüne örmemden kaynaklandı. Projelerimi hayata geçirmek için sabırsızlanırken bitsin diye uğraştım, canım istemedi, gözüm başka işlerde, o benden kaçtı ben ondan:) Son 10-15 ilmeği keserken heyecandan ellerimin titrediğini hatırlıyorum:)))) Baya bir macera yaşadık kısacası bu lokkenimle ama başlıktada olduğu gibi ''sonunda bitti''.... Bitti ama sonuçta çok fena olmadı sanırım, resim benden karar sizden...

                      

Sağ resimdeki renkler aslına daha uygun, soldakinde parlama olmuş. İpimse Nako Vals ve gerçekten tavsiye ederim, iş bitince sonuç insanı gerçekten tatmin ediyor.

Ben her ne kadar lokkene sadık kalmaya çalışsamda arada bazı kaçamaklarım da oldu tabi ki:) Mesela bir komşumun kızı yeni evlenmişti ve ilk defa evine gittim, hediyelerinin yanında bir de el emeğim olsun istedim ve tabiki de keçeden bir magnet yaptım.

          

Şirin oldu bence, umarım Büşbüş'ümüzde severek kullanır.

Bir kaçamakta bu ayın motifleri oldu. Geç bile kaldım yapmakta, baktım olacak gibi değil hemen onları hallettim, motiflerim hazır, yanına ufak tefek hediyeler eklenip hemen kargoya gidecek. Bu aykiler Sacide Hanıma gidiyor. Önümüzdeki ay bu etkinlik bitiyor ama tekrarlamayı düşünüyor arkadaşlar ve onada seve seve katılırım. Eğlenceli bir olay bence bu motif etkinliği olayı, istediğin gibi kullanmak üzere bir dolu motif heyecanlandırıyor insanı.


Bunlar gidecek motiflerim. Birde işin güzel kısmı bana gelmeye başlayan motiflerim. Çoğu geldi, küçük bir kısmını bekliyorum, onlarında eli kulağında gelir. Ve ta ta ta ta..... benimkiler....


Canancım, Hülyacım, Elifcim... Hepinize teşekkür ederim kızlar, ellerinize emeğinize sağlık. Şimdi sıra bu motifleri hangi renkle birleştireceğimi seçmekte. Oğluşkonun yatağına örtü olacak büyük ihtimalle.. 

Bugünlükte benden bu kadar. Ben yeni bir şala başlamak üzere sahneden ayrılıyorum:)

Hepinize sevgiler, saygılar :))))
Çarşamba, Şubat 11, 2015

Ben Keçe Yaptım :)

Bu sefer ki merhabam İstanbul'dan.. Son yazımdan sonra İzmir'e gittim kuzucuklarımı görmeye ve 15 tatil için hep beraber İstanbul'a geçtik. Kardeşim, eşi ve küçük kuzucuk Zehra Hanım döndüler İzmir'e ama büyük kuzucuk Cemre'm ilk defa annesinden ayrı olarak benimle kaldı İstanbul da, sadece geceleri uykusu geldiğinde biraz bizim iflahımızı kesiyor ama neyse ki bugün 18.20 uçağıyla gidiyoruz anasına:) Evet ben tekrar İzmir'e gidiyorum çünkü Ankara da oğluma akran kimse olmadığından, olanlarda uzakta olduğundan yalnız büyüyor ve bu ara ara çocuklarla beraberlikler ona da çok iyi geliyor, bizde biraz uzatalım dedik.

Bu arada bütün kış boyunca beklediğim, bütün Ankarayı esir eden ama bizim oraya (sanki ben Ankara'da oturmuyor muşum gibi) uğramayan karla bugün İstanbul da buluştuk ve çok mutlu oldum, en sonunda oğlumla kartopu oynayabildim. Oğluşkom sevinçten delirdi tabi bende onunla delirdim..
       
                            
 

Gezmek, eğlenmek güzel ama boş duranı da Allah sevmez diyerekten boş durmadım tabi.
Bu sıra keçe de yapmak istiyordum, malzemelerim de hazırdı, bende büyük işlere kalkışmadan önce deneme amaçlı bikaç magnetle başladım işe. Çok güzel olduklarını iddia edemem ancak elim alıştı.
         
                                                                             
                                                      

Bunlardan sonra Cemremin istediği minnie mouse'lu kapı süsüne başlicam. Araya katıldığım motif etkinliğinin bu ay ki motiflerini de sıkıştırdım, onlarda bitti ve Elif'e gitmek üzere benim yollamamı bekliyorlar bir köşede. (gezmekten fırsat bulursam yollicam.)Son olarak daha önceki yazılarımda görebileceğiniz bir Lokken şal vardı, anneme vermiştim o kullanıyordu, geçenlerde dişçisi görmüş çok beğenmiş ve istemiş şimdi de ona başladım, şuan elimde ki iş bu...


Lokken Şalımıda oğlumun izin verdiği kadar kısa bir sürede bitirmeye çalışıp önce keçeden kapı süsü sonra da Zehrama kardeşimin istediği yeleği başlayacağım inşallah. Şimdilik benden bu kadar kızlar, öpüldünüz:)Salı, Ocak 20, 2015

Oğluma Yeni Ördüklerim

Ben yine geldim :)  Bu sıra baya işler çıkarıyorum, eski formuma döndüm sanırım, bu azim hoşuma gidiyor ve umarım kısa sürmez.
İki gün sonra yeğenciklerimi özlediğim için İzmir'e gidiyorum ve elimde ne iş varsa bitireyim ki yanıma uzun sürede öreceğim şal tarzı örgüler alayım dedim ve aklımdakileri hızlı hızlı yapmaya başladım.
Şimdilik oğluma bir yelek ve bir süveter bitirdim. Gitmeden İzmir deki komşularıma keçeden hediyeler yapmak istiyorum ve önümüzdeki iki gün keçelerle uğraşırım artık.
İşte oğlumun yeni cicileri...

             

                

Süveterini sepet örgüsüyle ördüm, sayıları kafamdan uydurma 6 ters, 2 düz olarak örmek istedim. Baykuş modası var madem dedim bu aralar, birde baykuşlu yelek ördüm oğluma. Baykuşun yapılışının videolu anlatımı için dilerseniz buraya buyrun...
Yakın zamanda keçelerimle karşınızdayım.

Hoşçakalın :))


Pazar, Ocak 18, 2015

İkloşumun Cicileri :)

Serin Ankara'nın güzel bir hafta sonundan herkese merhaba;

Yazdıklarım yarın sabah yayınlanacak aslında ama ben gecenin bir yarısı kocamı ve oğluşkomu uyutmuş, sıcacık çayımı yudumlayarak, keyifli bir şekilde yazmaya koyuldum...

Ben bu hafta sonuna güzel başladım, sabah gözümü açtığımda sadece yapraktan ibaret sandığım çiçeğimin yıllar sonra gerçekten çiçek açabileceğini gördüm:) zaten mor sümbüllerimin soğanlarıda filizlenmeye başlamıştı.(gerçi henüz daha mercimek kadar filizler ama olsun bana iyi geldi:))


                                 

Bunların üstüne birde kocam bana bir iyilik yaptı ve oğluşkoya bakacağını ve benim Ulusa gidip özgürce gezebileceğimi söyledi (bu bir ilk)... Bende yanıma bir arkadaş bulup gittim gezdim, birazda kendimi kaybettim. Evde yeterince yünüm olduğu için giderken yün almamaya kararlıydım ama bu alışveriş yapmama engel değildi tabi ki, bende epeydir yeni bişeyler yapmayı düşünüp bir türlü alamadığım keçelere saldırdım :)


Keçesiydi, elyafıydı, yapıştırıcısı, gözleri, tüyleri, fiyonkları derken baya bişeyler yapabilecek malzeme edindim. Üstüne üstlük hevesli yardımcılar bile buldum:) Komşumun kızları da benim kadar heveslendi bişeyler yapmaya, renklere bayıldılar, yani yakın zamanda güzel şeyler görebilirsiniz bence...

Şimdi gelelim başlığımın konusu esas mesele, kardeşim İklima ve arkadaşı Seda'nın (ki oda kardeşim sayılır) benden istedikleri berelere...Canım kardeşlerim gidip bana kolaylık olsun, çabucak öreyim diye nako spaghetti yünlerden almışlar. Çünkü ikişer tane aynı berelerden istiyorlardı. Aslında toplasan hepsi 60 ilmek ve 30 sıra ama 8 numara şişle bereler ağırlaştıkça ağırlaştı:) Bir ara parmaklarıma kramp girmişti, yani bu ipi pekte tavsiye etmiyorum, enazından beni çok zorladılar... Neyse ki bittiler de şimdi elimde normal bir örgü var, oda bitmek üzere bir-iki güne kadar eklerim onuda inşallah...Benden bu kadar arkadaşlar, yazmayı bırakıp biraz örgü, sıcak bir çay ve pinterestten biraz keçe modeli bakarak bugünün yorgunluğunu atmaya çalışayım.

Bye:))))